tiny ‘n’ smart
database layer

Odkazy: dibi | API reference

Oznámení

Omlouváme se, provoz fóra byl ukončen

DibiFluent a or ve „where“

před 11 lety

eddie
Člen | 5

Ahoj, potrebuji udelat podobny dotaz v DibiFluent:
select * from tabulka where aktivni = 1 and (neco > 10 or necojineho < 10)

Jak na to? Diky.

Ted trocha kritiky:
Davide, Dibi, i ostatni tve projekty jsou skvele a vyborne naprogramovane. Cemu ale prakticky nevenujes pozornost je dokumentace, ktera jak znamo tvori polovicni uspech projektu. Dibi na tom jeste neni az tak spatne, protoze je relativne jednoduche …

Posledni mesic se ve firme rozhodujeme, ktery jeden PHP framework zvolit pro budouci projekty. Nette bylo prvnim zarazenym projektem do tohoto „vyberoveho rizeni“, ale take prvnim frameworkem, ktery vypadnul. Duvod byl jediny – nekompletni a i jinak nekvalitni dokumentace. Nemam samozrejme pravo ti rikat, co mas delat, ale myslim, ze by nebylo od veci na chvili prestat programovat a zacit psat poradnou dokumentaci. Jeji nedostatky shazuji tve jinak skvele vytvory do ustrani.

před 11 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Jak by se tvářili lidé ve tvé firmě, kdybych jim řekl, že mají přestat na chvíli programovat a začít dělat něco, co by se hodilo mně. Chápu, že to myslíš dobře, ale existují lepší způsoby, jak podpořit vznik dokumentace:

  • můžeš na stránkách https://dibiphp.com/cs/ kliknout na „Edituj“ a dokumentaci sám vylepšit
  • tvá firma může podpořit open source projekt a kvalitní dokumentaci zasponzorovat. Určitě se najde někdo, kdo ji rád vytvoří a sponzor dostane kredit na stránkách.

Nemyslíš, že by to bylo lepší?

V případě Nette si myslím, že dokumentace už dnes je poměrně obsáhlá a kvalitní, nehledě na velmi aktivní komunitu a nabídku školení. Dokumentace bude každý měsíc ještě lepší a lepší, nicméně všichni zúčastnění na tom pracují zadarmo.

před 11 lety

eddie
Člen | 5

Ja bych i na to tlacitko Edituj kliknul, ale prvni bych musel Nette rozumet. A jak Nette porozumim?

  1. pujdu na skoleni
  2. prectu si dokumentaci
  3. „prectu“ si zdrojaky

Studiu Nette jsem minuly tyden venoval 8 hodin cisteho casu. Studoval jsem jej pouze pomoci vzorovych projektu a dokumentace (kterou jsem skrz naskrz precetl asi trikrat), ale presto jsem se neodvazil zacit nejaky novy netrivialni projekt na zkousku. Vypichnu z „ohlasu na skoleni“:

Školení stálo za to. I když v Nette už nějakou chvilku dělám, ujasnil jsem si pár věcí, které mi zatím nebyly úplně jasné, nebyly řešené na fóru ani v dokumentaci nebo nejdou tak snadno vyčíst z kódu, nebo jsem prostě jen využíval pětinu jejich možností.

Neber to prosim te spatne, ale myslim, ze dokumentace je stale zoufale nedostatecna.

Se skolenim je to podobne jako se sponzoringem. Firmy, ani jednotlivci neradi investuji do neceho, o cem ani nevi, jestli to bude vhodne pro jejich ucely (popr. je lepsi nez konkurence).

před 11 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

S tim „edituj“ jsem měl na mysli dibi, které nejspíš používáš.

Nesnažím se tě přesvědčovat, že dokumentace Nette je dokonalá – vím že není. Přitom je to část, na které v poslední době nejvíc pracuju. Ale jsem raději, když někdo zkusí vymyslet, jak může pomoci, než aby mi radil, co mám dělat.

před 11 lety

eddie
Člen | 5

K Dibi mozna neco napisu az se s nim vic „zaziju“, zatim s nim pracuji min nez tyden (ale libi se mi).
Ze studia zdrojaku jsem zjistil, ze DibiFluent to, co potrebuji (slozitejsi where) nejspis neumi …

Vim, ze neni zrovna koser ti rikat co mas delat. Jen jsem chtel naznacit, ze kvalitni dokumentace je casto dulezitejsi nez kvalitni kod.

před 11 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

eddie napsal(a):

K Dibi mozna neco napisu az se s nim vic „zaziju“, zatim s nim pracuji min nez tyden (ale libi se mi).

To jsem netušil, každopádně takový přístup je skvělý!

před 11 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

ad dibi: asi bych to napsal takto:

dibi::select('*')
    ->from('tabulka')
    ->where('aktivni = %b', $active)
    ->and('(neco > %i OR neco < %i)', $min, $max)
    ->execute();

před 11 lety

eddie
Člen | 5

Super, diky, netusil jsem, ze lze takto kombinovat DibiFluent a „normalni“ syntaxi Dibi.